Mimoběžnost

7. 01. 2019 11:15:54
Mimoběžnost v deskriptivní geometrii je zajímavá vlastnost. A nejen v deskriptivě. Vyskytuje se i v konverzaci, diskuzi, vzájemné argumentaci, zkrátka v komunikaci. A tam - na rozdíl od deskriptivy dělá potíže. Někdy záměrně.

Polohy dvou přímek v prostoru známě tři základní, pokud v mém případě neselhávají vzpomínky na středoškolské učivo. Různoběžky mají právě jeden společný pod a leží v téže rovině. Potkají se. Rovnoběžky, přestože leží v jedné rovině, se nepotkají, lépe řečeno potkají se, ale v nekonečnu, kde tedy mají i společný bod či body. Nekonečno je sice hodně daleko jak v čase, tak v prostoru, ale dejme nějakou šanci tomu setkání. Pak je ta třetí poloha, a sice mimoběžky. Nelze jimi vést rovinu a nikdy a nikde nebudou mít žádný společný bod, vždycky budou mimo. Kouzlo je vtom, že takové přímky nebo úsečky se v realitě vyskytují naprosto běžně, ale nad sešitem vás tato možnost nenapadne, protože na papíře to horko těžko namalujete.

Abychom si vysvětlili, jaký dopad má jev mimoběžnosti na komunikaci, pokusím se o jednu z jejích definic: Komunikace je znaková produkce v určitém socio-kulturním kontextu. Znaková produkce je jasná, je to například řeč v určitém jazyce, jeho shoda se u původce sdělení i příjemce předpokládá. Stejně podstatný je i ten sociální a kulturní kontext. Tvoří-li průnik těchto okruhů u původce a příjemce prázdnou množinu, záměr komunikace se nezdaří. O kouzlu českých vánoc indiána z Amazonie přesvědčíte dost těžko, i když budete ovládat jeho jazyk nebo je ukážete na obrázku. Komunikace se míjí účinkem podobně jako ty mimoběžky, v tomto případě nezamýšleně.

Co mě ale zajímá, je komunikační mimoběžnost zamýšlená, úmyslná. Napadlo mě to už dřív, podnětem napsat o tom se staly včerejší OVM, kde Václav Moravec v rozhovoru premiérem vzpomněl pohádku O perníkové chaloupce nebo O Jeníčkovi a Mařence, v níž proběhne kouzelný dialog: "Osobo, táži se, nešly tudy dvě děti?" - "Pleju len." Ta paní s tím lnem nebyla ani zlá, ani tak blbá, ona byla vedena v tomto případě ušlechtilou snahou chránit právě Jeníčka a Mařenku. Jindy je to jinak. Jindy a jinde bývá příčinou komunikační mimoběžnosti zlý úmysl, snaha o trik.

Bohužel tento trik a jeho obdoby vidím i v článcích tohoto blogu, a ještě více v diskuzích pod těmi články. Jeden o voze, druhý o koze. Já tím tedy do značné míry trpím také, ale pokud mě nějaký text významově míjí, snažím se nekomentovat. Do této skupiny míjení by šly zařadit ještě dva zdařilé triky. Je to určitá fascinace pravdou, přesněji co pravda je a není. Když se vnořím do středoškolské logiky, abych mohl hovořit o pravdě, potřebuji výrok. A světe div se, výrok je právě takové tvrzení, kterému lze aktuálně přiřadit pravdivostní hodnota, čili tvrzení, že zítra bude pršet, není výrok. Za to, že zebra je modrá, už výrokem je. Akorát že se najdou chytráci, kteří natřou přechod pro chodce namodro a budou tvrdit, že se jedná o výrok pravdivý. A pak se najdou ještě chytřejší chytráci, kteří napíší, že zebra sice je modrá, ale že zcela záměrně není uvedeno, že má kopyta. A proč to tam není. Tím druhým trikem je pak nesmyslný vývod ze dvou pravdivých předpokladů. Lev žere antilopy a současně lev je podstatné jméno. Z toho pak plyne, že podstatná jména jsou masožravá. Napíší, že tak jste to napsal...

Na závěr beztak dlouhého textu, abyste lépe pochopili, co vlastně chci říci, přidám několik záměrně hodně zhuštěných vývodů z některých článků z posledních 2 - 3 dnů, se kterými se (za mě) dá polemizovat opravdu těžko, řekl bych že mě míjí.

Fašistická Ukrajina a co my jako s tím, Brežněv vpálil do Afghánistánu naprosto oprávněně, referendum o dostavbě jaderné elektrárny v Dukovanech, děti belgických teroristů do Belgie nepatří a tak nějak tradičně květiny v koši.

Tady se seriozně - bez zabřednutí - diskuze vést nedá.

Autor: Pavel Kalabis | pondělí 7.1.2019 11:15 | karma článku: 10.10 | přečteno: 184x

Další články blogera

Pavel Kalabis

SPD s Hradem spojená

Odsouzení důchodce Baldy přimělo mnohé z nás popřemýšlet o jeho motivech. Šel jsem přímo ke zdroji, tedy na oficiální stránky SPD Tomia Okamury. Exkurz naplnil očekávání a nejen to, některá zjištění stojí za pozastavení.

15.1.2019 v 12:00 | Karma článku: 22.37 | Přečteno: 490 | Diskuse

Pavel Kalabis

Zavilý nepřítel - zbytečný člověk

Žijí mezi námi a škodí, seč jim síly stačí. Výsledky voleb jim nevoní a usilovná práce také ne. Proto škodí a dělají to potměšile. Však poznáte je snadno - podle skutků jejich. Žádné strachy, lidé, čtěte!

14.1.2019 v 20:22 | Karma článku: 20.44 | Přečteno: 599 | Diskuse

Pavel Kalabis

Nenávist náhodou nalezená

Krátká úvaha o hranicích, které se v publicistice překračovat nesmí. Základním důvodem je slušnost nebo snaha neubližovat a neponižovat. Provokovat předloženými názory je potřebné, ale ta provokace se nemá stát cílem a nelze lhát.

13.1.2019 v 22:23 | Karma článku: 13.03 | Přečteno: 415 | Diskuse

Pavel Kalabis

Na brigádě v době třídní ostražitosti

Bezstarostné mládí v těžké době, to není nejoriginálnější nápad. Naopak, mnohokrát zpracované téma a určitě lépe než je níže uvedený pokus. Mě jde o to, že ta těžkost doby nebyla vidět na první pohled, ale mohla mít své důsledky.

12.1.2019 v 11:48 | Karma článku: 13.80 | Přečteno: 378 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Petr Bystron

"V Německu není svoboda slova!" říka házenkářská hvězda

Špičkový německý házenkář Stephan Kretschmar způsobil mediální skandál. V rozhovoru pro portálu t-online řekl, že v Německu fakticky není svoboda slova.

16.1.2019 v 7:30 | Karma článku: 41.71 | Přečteno: 2880 | Diskuse

Ondřej Höppner

Nevěsta se vyspala s číšníkem, teď mu hrozí kriminál

Co se stane v Hracholuscích, zůstane v Hracholuscích? Opilá nevěsta se pár dní před svatbou vyspala na hotelovém pokoji s číšníkem. Přistihla je kamarádka - a jejda! Číšníkovi teď hrozí deset let vězení kvůli údajnému znásilnění.

15.1.2019 v 16:33 | Karma článku: 44.69 | Přečteno: 6555 | Diskuse

Tadeáš Firla

Žijeme jako v dávnověku

Vděčnost za současný 'Hlas lidu" Až teprve nedávno jsem si uvědomil, že vlastně mít možnost se vyjádřit, nebo svobodně napsat cokoliv, je naše lidská touha od věků. Vzpomínám, jak jsme si ztěžovali...

15.1.2019 v 10:14 | Karma článku: 4.48 | Přečteno: 180 | Diskuse

Jaroslav Novák

ČT naplno dezinformuje - tají naše odposlechy pro USA

Rozběhla se mediální válka s čínskou Huawei, protože její technologie pomáhají čínské špionáži. S nadějí jsem čekal, že třaskavé téma média zanalyzují a zveřejní informace o tom kým a jak jsme sledovaní a to ze všech stran.

14.1.2019 v 11:50 | Karma článku: 43.25 | Přečteno: 3550 | Diskuse

Pavel Kalabis

Nenávist náhodou nalezená

Krátká úvaha o hranicích, které se v publicistice překračovat nesmí. Základním důvodem je slušnost nebo snaha neubližovat a neponižovat. Provokovat předloženými názory je potřebné, ale ta provokace se nemá stát cílem a nelze lhát.

13.1.2019 v 22:23 | Karma článku: 13.01 | Přečteno: 415 | Diskuse
Počet článků 47 Celková karma 16.84 Průměrná čtenost 650

Bývalý dlouholetý zaměstnanec jednoho státního podniku. Jsem absolventem vysokoškolského bakalářského programu v oboru žurnalistika, ale nikdy jsem v této oblasti nepracoval. Abych se vyhnul termínu "normální", tvrdím, že nejzajímavější je na mně to, že na mně celkem nic zajímavého není. Hlavně u mě absentuje tah na branku, negativní reakci u mě vyvolává zmínka o užitečné práci pro tým a jiné projevy manažerské kultury.

Najdete na iDNES.cz